Size bir telefon kadar yakınız
+90 (262) 643 11 29
Dil Seçin
trende

KIRSAL KALKINMA GÜNEŞ ENERJİSİ YATIRIMLARINI DESTEKLEYEN HİBE BAŞVURULARI BAŞLADI 2020/2021

698 görüntülenme
KIRSAL KALKINMA GÜNEŞ ENERJİSİ YATIRIMLARINI DESTEKLEYEN HİBE BAŞVURULARI BAŞLADI 2020/2021

Tarım ve Orman Bakanlığı, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi hibe destek programı kapsamında, tarıma dayalı ekonomik yatırımlara verilen hibe desteğini 14. etabını 7 Aralık 2020 tarihinde başlattı. 81 ilin de program çerçevesine alındığı destek için son başvuru tarihi 6 Mart 2021 olarak belirlendi.

Güneş enerjisi santrali kurulumu için, ‘kapasite artırımı, teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon’ kapsamında 750.000 Türk Lirası’na varan hibe destekleri ile çiftçilerimizi solar enerji ile kendi elektriğini üretmeye teşvik eden Kırsal Kalkınma desteği kapsamında ilgili maddeler şu şekilde:

Hibeye esas proje tutarı alt limiti 250.000 Türk Lirasıdır. Bu limitin altındaki başvurular kabul edilmez.

Başvuruların kabul edilmesi halinde; proje bütçesinin 1.500.000 TL ya da altında kaldığı durumlarda hibeye esas proje tutarının %50’sine hibe yoluyla destek verilir.

500.000 TL ve üzeri bütçeye sahip yatırımlarda güneş enerjisi hibe desteği 750.000 TL ile sınırlı kalır.

Başvuru sahipleri solar enerji hibesine esas mal alım tutarının %50’si oranındaki katkı payını, ayni katkıyı ve toplam mal alım tutarına ait Katma Değer Vergisi (KDV)’nin tamamını kendi öz kaynaklarından temin etmekle yükümlüdür.

Kırsal Kalkınma güneş enerjisi destek programına başvuracakların;

Gerçek veya tüzel kişiler,

24/4/1969 tarihli ve 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu, 18/4/1972 tarihli ve 1581 sayılı Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Kanunu, 1/6/2000 tarihli ve 4572 sayılı Tarım Satış Kooperatif ve Birlikleri Hakkında Kanuna göre kurulmuş kooperatifler ile Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun ilgili maddelerine göre kurulan ıslah amaçlı yetiştirici birlikleri ile bunların üst birlikleri/iktisadi teşekkülleri, 29/6/2004 tarihli ve 5200 sayılı Tarımsal Üretici Birlikleri Kanununun ilgili maddelerine göre kurulan iktisadi teşekkülleri (tüzel kişilik olarak)   olması gerekiyor.

İlgili madde gereği, Kırsal Kalkınma güneş enerjisi yatırım projelerinin fiziki olarak tamamlanması için verilmiş son tarih 21 Kasım 2021. Bunun sonucunda keşif, analiz, projelendirme, evrak işleri, tedarik ve kurulum çalışmalarının uzun zaman aldığı solar enerji santrali yatırımlarının deneyimli bir EPC firması tarafından ve tek elden yapılması yüksek önem arz ediyor.

Güneş enerjisi devlet desteklerinin başvuru sürecinde detaylı teknik doküman ve projelerin hazırlanması gerekmektedir. Solar hibe dosyasının eksiksiz olması başvurunun başarıyla sonuçlanması için olmazsa olmaz bir zorunluluktur. Firmamız kurulduğu günden beri birçok solar hibe projesini başarıyla tamamlamıştır. Güneş enerjisi hibe dosyasının teknik dökümanlarının hazırlanmasında yatırımcıya destek olmaya hazırız.

Diğer yandan güneş enerjisi devlet desteklerinde proje yürütme safhasında yüklenici firmanın hibe projesi tecrübesi önemli bir gerekliliktir. Burada güneş enerjisi yüklenicisi tarafından yapılacak hatalar, yatırımcının alacağı hibe destek miktarının düşmesine, bu desteğe geç ulaşmasına ya da hiç ulaşamamasına sebep olabilir. Geniş mühendis ve uzman kadromuzla Kırsal Kalkınma Güneş Enerjisi Teşvik projenizin yürütülmesi aşamasında müşterimizin sürekli beklentilerini karşılayarak isteklerine  cevap vermekteyiz.