Size bir telefon kadar yakınız
+90 (262) 643 11 29
Dil Seçin
trende

IPARD PROGRAMI HİBE DESTEKLERİ

965 görüntülenme
IPARD PROGRAMI  HİBE  DESTEKLERİ

Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 11 Mayıs 2020 tarihinde IPARD Dokuzuncu Başvuru Çağrı İlanı yayınladı.

Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 11 Mayıs 2020 tarihinde IPARD Dokuzuncu Başvuru Çağrı İlanı yayınladı. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” tedbiri ile “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbiri kapsamında başvuru yapanlar işletmeler için Çatı Üstü Güneş Enerji Projelerine %55 ile %65 arasında hibe desteği verilecektir.  IPARD kapsamında aşağıda belirtilen 42 il desteklenmektedir.

Afyonkarahisar / Balıkesir / Diyarbakır / Kahramanmaraş / Manisa Şanlıurfa / Ağrı / Burdur / Elazığ / Karaman / Mardin / Sivas / Amasya       Bursa / Erzincan / Kars / Mersin / Tokat / Aksaray / Çanakkale / Erzurum/ Kastamonu / Muş / Trabzon / Ankara / Çankırı / Giresun / Konya / Nevşehir Uşak / Ardahan / Çorum / Hatay / Kütahya / Ordu / Van / Aydın / Denizli  Isparta / Malatya / Samsun / Yozgat

Başvurular 1-23 Haziran 2020 tarihleri arası yapılacaktır.

IPARD programı ile amaçlanan Avrupa Birliği’nin ortak tarım kırsal kalkınma ve ilgili politikalarının uygulanması yönetimi için uyum hazırlık ve politikalarının geliştirilmesinin desteklenmesidir. IPARD ile görevli ve sorumlu kurum, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’dur (TKDK).

IPARD, Türk tarımının AB Ortak Pazarı’na açılması bakımından küçük ve orta ölçekli işletmelere, hem ekonomik verimliliklerini sağlamak, hem de uzun dönemde sürdürülebilirliklerinin ve varlıklarının devamlılığını garantiye almak amacıyla üretim tekniklerini ve işlemlerini iyileştirmeleri için destek sağlamaktadır. Aynı zamanda tarımsal işletmelerin, kalite ve kalite yönetimi, hijyen ve gıda güvenliği, hayvan refahı, çevre koruma ile iş güvenliği konularında topluluk standartlarına ulaştırılmasına yardım etmektedir.

Ayrıca IPARD, Türkiye’de geçimlik ve yarı geçimlik işletmelerin yaygınlığı göz önüne alındığında, ekonomik sürdürülebilirlik eşiğinin hemen altında bulunan sınırlı sayıdaki yarı-geçimlik tarımsal işletmelere destek vermek suretiyle bu işletmelerin gelişmesini ve söz konusu eşiği aşarak küçük ve orta ölçekli işletmeler grubuna dahil olmasını amacını gütmektedir.

Yatırımcıların kuracakları Güneş Enerjisi Santrallerinin TKDK hibe desteklerinden yararlanabilmesi için asgari olarak aşağıdaki şartları sağlaması gerekmektedir:

Yatırım konusu tesis yukarıda listelenen desteklenen iller kapsamında olmalıdır.

Yatırım konusu tesis TKDK Kırsal Alanlar listesinde bulunmalıdır.

Güneş Enerjisi Santrali öz tüketime yönelik tesis edilmelidir. Sadece şebekeye satış araziye kurulacak Güneş Enerjisi Santralleri için başvurular kabul edilmeyecektir.

Yatırımcılar gerçek kişi ya da 2012/3834 nolu yönetmelikle ve bu yönetmeliğin sonraki değişikliklerinde mikro ve küçük işletme olarak tanımlanan işletmeler olmalıdır

Hibe desteğinden yararlanabilmek için ilk kabulün yanı sıra kurulum aşamasının da eksiksiz standartlara uygun sekilde yapılması önemlidir. Başvuru süreci ve devamında deneyimli bir şirket ile çalışılması gereklidir. Entegro olarak bu alandaki tecrübemiz ile yatırımcılarımıza A’dan Z’ye her aşamada gerekli bilgilendirmeyi yapıp, uygun protokolleri izleyerek tesislerinin sorunsuz bir şekilde teslim edilmesini sağlıyoruz.

İlanı incelemek için tıklayın.https://www.tkdk.gov.tr/Content/File/BasvuruFiles/BasvuruCagriIlani/IPARDII/IPARDII_DokuzuncuBasvuruCagriIlani.pdf